Mirigylázzal fogy, A mandulagyulladás tünetei és kezelése
Tartalom
Mirigylázzal fogy mandulagyulladás tünetei és kezelése Szerző: WEBBeteg A mandulagyulladás vírusos vagy bakteriális fertőzés, amely csepp- és porfertőzéssel terjed.
A megfelelő száj- és foghigiénia segít csökkenteni az előfordulását. A beteg általában torokfájásra panaszkodik, amelyhez gyengeségérzet, magas láz és nyaki nyirokcsomó-bántalom társulhat.
Mononucleosis infectiosa
A fájdalom gyakran átterjed a fülre, ezért - főleg gyerekeknél - a mandulagyulladás tünetei összetéveszthetőek a középfül gyulladásával. A mandulagyulladás tipikus tünetei A mandulagyulladás elsősorban a gyerekeket és a fiatal felnőtteket érintő betegség. Meg kell különböztetni a bakteriális mandulagyulladást és a vírusos garatgyulladás t.
A bakteriális fertőzés klasszikus tünetei a vérbő, pirossá vált mandulák és toroknyílás, a rossz lehelet és a megváltozott hangszín. A tüszőüregben genny képződhet.
Csókkal terjed - mononukleózis
A mandulák megnagyobbodása, a nyakon tapasztalható nyirokcsomó-duzzanat jellegzetes kiütéssel társulhat, amelyek elsősorban az alhason, a háton, a hónaljban, a lágyékhajlatban és a belső combon terjednek el. Amennyiben vírus okozza a problémát, a legjobb zsírégető mag és a máj is megnagyobbodik. A test vírussal szembeni védekezéseként fehér, sárgás lepedék alakul ki a mandulák felett. Hirdetés Az orrmandula megnagyobbodása alvási légzésnehézséget okozhat, illetve átmeneti halláscsökkenést, mert a túltengő orrmandula nyomása miatt elzáródik az Eustach-kürt.
Különösen fontos ilyen esetekben a szülői odafigyelés, mirigylázzal fogy a tünetek nem járnak feltétlenül fájdalommal. Ha azt tapasztalja, hogy a gyermeke huzamosabb ideje horkol mirigylázzal fogy, illetve a hallása sem olyan, mint korábban, orvosi kivizsgálásra van szükség, különös tekintettel a mandulákra.
A mandulagyulladás tünetei és kezelése
Vizsgálatok és kezelések gyulladt mandula esetén Garatmandula, orrmandula A garatmandulák a nyelv hátsó részének két oldalán a garatív alatt helyezkednek el. Az orrmandula amelyből egy darab van neve kissé megtévesztő, mivel valójában ez található a garatban, az orrüreg mögött. Anatómiai fekvéséből adódóan szabad szemmel nem látható, a fül-orr-gégész szakorvos kis tükör segítségével illetve tapintással tudja megvizsgálni A mandulagyulladás kórokozójának megállapításához a torokkenetet analizálják, de a pontos diagnózishoz a többi kísérő tünet ismerete szükséges.
A bakteriális mandulagyulladás szájon át alkalmazható antibiotikumos kezelést igényel, valamint szükség esetén láz- és fájdalomcsillapítókat.
A torokfájás oldott aszpirinnel történő gargalizálással is enyhíthető, a lázcsillapításhoz pedig általában paracetamolt alkalmaznak. A vírusfertőzéssel szemben az antibiotikumok hatástalanok.
Ilyen a csókbetegség, rútabb nevén: mirigyláz
Ha a fenti kezelések nem hozzák meg a várt eredményt, analizálják a beteg vérmintáját, mert a mandulák gyulladását az Epstein-Barr-vírusfertőzés hatására mirigyláz is okozhatja. További vizsgálatokat igényel az is, ha a nyaki nyirokcsomók csak az egyik oldalon duzzadnak meg, mivel ez akár valamilyen daganatos elváltozást is jelezhet.
Végső megoldás: mandulaműtét A mandulagyulladás - pépes étkezések és ágynyugalom mellett - általában pár nap alatt meggyógyul, de előfordulhat, hogy tályog képződik a mandula körül. Ekkor beszélünk tüszős mandulagyulladásról, amely a streptococcusos baktérium következménye.
Ha a mandulatályogot a gyulladás rendszeres visszatérése előzi meg, a szerv műtéti eltávolítása javasolt. A mirigylázzal fogy tartós gyulladása egész testre kiterjedő fertőzést eredményezhet.
Mononukleózis tünetei és kezelése
A krónikus elváltozást nehéz megállapítani, mert a tünetei nem egyértelműek. Nem feltétlenül jár intenzív fájdalommal és különösebben lázzal sem. Ha valaki azt tapasztalja, hogy évente többször meghűl, nyelési nehézségei támadnak, hullik a haja, étvágytalanság és a kívánt erőnlét hiánya jellemzi, valamint a mandulái a normálistól eltérnek, keresse fel a háziorvosát. Krónikus gyulladás esetén a mandulánál betokosodó baktériumok toxinokkal mérgezik a vért, amely hosszú távon súlyos következményekkel járhat.
A folyamat megszüntetéséhez a mandula kioperálása szükséges.
Ha a gyógyszeres kezelések nem használnak, ha gócbetegségek alakulnak ki pl. A mandula nyirokszövetek halmaza, amely része a szervezet imunnrendszerének, de tartós gyulladása több kárt okoz, mint hasznot. Ilyenkor már nincs funkciója a test védekezésében, ezért a szervezet nem sínyli meg az eltávolítását.